top of page

Podatki od spadków trzeba płacić nawet po najbliższej rodzinie, kiedy go unikniesz?

Zaktualizowano: 11 lut 2022

W podatkach od spadków w ostatnich latach w Polsce wiele się zmieniło. A starsze pokolenia pamiętają jak za ich życia regulacje zmieniały się wielokrotnie i diametralnie.


Od kilku lat panuje powszechne przekonanie, że nie występuje podatek do zapłacenia od spadku czy darowizny po najbliższej nam osobie. To jest prawie prawda, bo jeśli zapomnimy zgłosić nabycie spadku we właściwym Urzędzie Skarbowym, w terminie 6 miesięcy od dnia nabycia spadku, to zostanie naliczony podatek i odsetki karne.Podatek zostanie naliczony w kilku grupach podatkowych a jego procent jest różny w zależności od wartości odziedziczonego spadku.


Jakie grupy podatkowe będę nas obowiążywać przy dziedziczeniu?


  1. 1) do grupy I– małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;

  2. 2) do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

  3. 3) do grupy III – innych nabywców.

Zstępni i wstępni to pojęcia, które występują w formularzach podatkowych i warto je poznać. Zstępni to najprościej mówiąc nasze młodsze pokolenia, czyli dzieci, wnuki, itd. Wsptępni to nasi przodkowie.


Wysokość podatku uzależniona jest od grupy i wartości spadku. Zapłacimy od 3%, ale tylko do kwoty 10278 zł. Jeśli spadek ma wyższą wartość, podatek wzrasta do nawet 20%. Obliczenie należnego podatku nie jest wcale proste. Należy uwzględnić kwote wolną od podatku i naliczać podatek w każdym wymiarze zgodnie z przekraczanymi progami.


Do ustalenia podatku od nieruchomości, potrzebna jest również wycena nieruchomości. Urząd dokona wyceny samodzielnie wg własnych tabel, ale jeśli waszym zdaniem wycena jest zbyt wysoka, warto poprosić rzeczoznawcę majątkowego o wycenę i przedstawić ją do US.


Jeśli zdarzy się Wam zapomnieć o zgłoszeniu spadku a macie w zamiarze sprzedać odziedziczoną nieruchomość, warto skontaktować się z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. W Strefie Dobrych Nieruchomości bardzo często spotykamy się z nieruchomościami, które zostały odziedziczone nawet lata temu, obecni ich właściciele nie przeprowadzili postepowań spadkowych, rodzina się rozproszyła a potrzeba sprzedaży nieruchomości pilnie pali. Wtedy z właścicielem takiej nieruchomości lub najcześciej udziału przygotowujemy plan działań i krok po kroku, prostujemy stan prawny nieruchomości, występujemy przed US jako pełnomocnik strony, współpracujemy z Notariuszem, zbieramy pełnomocnictwa od każdego spadkobiercy lub namawiamy go do osobistego uczestnictwa w procesie. Jest to sporo pracy, ale przynosi nam wiele satysfakcji, kiedy doprowadzamy ksiegi wieczyste do stanu aktualnego i nieskazitelnego.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub sprawdzić stan prawny swojej nieruchomości, zabezpieczyć się na przyszłość. Zadzwoń lub napisz do nas.


Strefa Dobrych Nieruchomości
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page